4.9.16

Rainy Pool Party Style






Hello!
This summer, for one month, my parents rented a summer house in Kilyos. I've had only 1 Saturday to make a pool party, because of the weddings, extended National Holiday vacations...etc.
On this particular party day, and in the morning it was rainy and cold. Later that day, the weather kept on being cool, however the rain was barely there. Of course, it turned out to be like a day in suburbs in autumn. So we played Tabu and ate a lot. :) Only 2 of the guests swam, just about 5 minutes or so. And as it was time to go home for everyone, the sun began to show itself... Agh..
Well, that is life. What matters is that we had so much fun with my lovely friends. Thank them for being my friends. They are not loving social media so much, so here you'll only see me with my green dress and Hawaiian mood.:)
Keep your party, even if it rains. It will be a great memory.

Selamlar herkese!
Bu yaz, annemle babam sadece 1 aylığına Kilyos'ta bir ev tuttular. Instagram ve Snapchat'ten takip edenler zaten biraz durumu sezmiştir. Bu sürede de bir havuz partisi vermek istedim. Ancak sadece 1 Cumartesi uygun olabildi. Malum düğünler, tatil birleştirmeleri, doğumgünleri...vb. 
Parti günü sabah o kadar çok yağmur yağdı ki, ve hava o kadar serinledi ki, sanırsınız sonbahar. Gün içinde serinlik devam etti, ama Allah'tan yağış baya seyrek bir hal aldı. Yani, haliyle sonbahardan bir günde, şehirdışında buluşmuşuz gibi bir hal oldu. Biz de Tabu oynadık ve bol bol yedik.:) Sadece 2 cesur misafir kendini suya attı 5 dakikalığına. Eve dönüş vakti gelirken de tahmin edin ne oldu? Güneş yüzünü göstermeye başladı. Peh..
İşte hayat da böyle bir şey zaten. Önemli olan, sevgili arkadaşlarımla çok güzel vakit geçirmekti ve bunu yapabildik. Arkadaşım oldukları için şanslıyım. Kendileri sosyal medyayı pek sevmezler, o yüzden burada sadece beni, yeşil elbisemi ve Hawaii modumu görebileceksiniz.:)
Yağmur yağsa da partinizden vazgeçmeyin. Harika bir anı olacaktır her türlü. 


                                                                                                   Dress/ Elbise: Designroom. 
                                                                           (For More Info/ Bilgi için: designroom.tr@gmail.com)
                                                                                         Hair Piece/ Saç Süsü: Hepsiburada.com














 Photos by/ Fotoğraflar: S. A. and A. U.

1 comment:

  1. Wow!nice article and containing allot of information about the pool parties well done.



    what happens in Vegas

    ReplyDelete

I would like to hear what you think. Thank you for following...

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...