30.5.13

I need a Vacation...Seriously and Furiously

Seriously, today it was not so easy to get off bed and got to work... I really need a vacation. I want to lie down without doing and thinking anything for a while. Maybe I can play tetris all day long. Something like that would do...
With these thoughts, I was trying to start up a fight with everyone. But no one let me...:) I even got mad at the weather, telling Mom, "such a ridiculous weather, everything is going bad because of it". Well, she ignored me and drank her cup of tea.
When I was at the office, I was telling my colleuges about how I feel about today. They were listening to me with respect. Looking at me like, "well, we all need a vacation". Yes we all need a vacation.
So, we took 5 minutes off, to have little bit of fun. I asked İpek to take some photos of me. It takes only 5 minutes for us to do it. I am posing and she is taking my photos. After those 5 minutes, everything was back in order for me.
Gosh, I love people taking pictures of me, it raising my energy level...What is wrong with me? :)))
Since I want to take a break and go on a holiday, here is the appropriate outfit for today.
It makes me feel like I am going to get on a boat and drink Margarita, while looking at the sunset, after a whole day of swimming in the sea and lying under the sun.
Stripes in 2 directions will make my wish come true! :) (really?)
That's my dream for the day...
What is your day-dream for today?
Have a great day and a day-dream everyone! :)))

Gerçekten, bugün yataktan kalkıp işe gitmek çok zor oldu... Tatile ihtiyacım var. Bir süre hiç bir şey düşünmeden ve yapmadan yatıp dinlenmek isteiyorum. Gerçi tüm gün tetris ya da benzeri bir oyun da oynayabilirim. İşte bunun gibi bir şey...
Bu düşüncelerle beraber, önüme gelen herkes ile bir kavga başlatasım vardı. Ancak kimse de izin vermedi buna...:) Havaya bile söyleniyordum. Anneme diyordum, "ne kadar saçma sapan bir hava, her şey onun yüzünden zaten." Beni görmezden geldi ve oturdu çayını içti.
Ofise geldiğimdeyse, arkadaşlarıma nasıl hissettiğimi anlatıyordum. Gayet sessiz sedasız dinlediler beni. Yüzlerinde de "İyi de, bizim de ihtiyacımız var tatile bakışı" ile beraber. Evet hepimizin ihtiyacı var.
biz de dedik o zaman 5 dakika mola verelim, birazcık eğlenelim. İpek'ten fotoğrafımı çekmesini rica ettim. Güzel ayarlıyor anları kendisi... Onunla bunu yapmamız 5 dakika bile sürmüyor aslında. Bu 5 dakikadan sonra adeta yenilendim, rahatladım.
Poz vermeyi, fotoğrafımın çekilmesini seviyorum, enerjimi yükseltiyor... Sorunlu muyum acaba? :)))
Madem tatil istiyorum, hadi buna uygun bir şey giyeyim dedim.
Bu kıyafet ile kendimi iyice, sanki tüm gün denize girip güneşlenmiş, sonrasında da teknede günbatımına karşı Margarita içiyormuşum hissinde buluyorum.
2 yönlü çizgiler bu dileğimi gerçekleştirecek! :) (gerçekten mi?)
Bugünün hayali böyle benim için...
Sizin de var mı hayaliniz? Nerede olmak isterdiniz bugün?
Herkese güzel bir gün ve güzel bir hayal dilerim! :)))

T-shirt: Koton.
Sneakers/Ayakkabı: Keds.
Belt/Kemer: İpekyol.
Bracelets/Bilezikler: NGG Bijoux&Designroom.
Sunglasses/Gözlük: Chanel.
Lipstick/Ruj: Yves Saint Laurent Rouge Pur couture 5.


Photos by/ Fotoğraflar: İpek Bankeroğlu

No comments:

Post a Comment

I would like to hear what you think. Thank you for following...

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...