21.5.17

Spring Styles 2017 - Vol.01It is May, however the spring is not really the usual spring time here in Istanbul and its around cities. So I am not wearing t-shirts and shorts. :) And it it kind of warm for thick hosiery.
What I chose to wear is a long sleeved, nude color top with my good old burgundy, faux leather skirt and burgundy suede heels. what makes me happy about this outfit is especially the thin Penti hosiery with the color damson. Great choice for the unpredictable spring weathers.
Let's remember how I combined this skirt before, shall we?
http://girlielittlethings.blogspot.com.tr/2014/01/leather-look-for-2014-no02.html
Love...:)

Mayıs ayındayız, ancak bahar tam gelmek ile gelmemek arasında gidip duruyor İstanbul'da ve yakın çevre illerinde. Bu yüzden de henüz sadece t-shirtlü, şortlu bahar moduna geçemedim. :) 
Ama bir yandan da kalın külotlu çoraplar içinde hava baya sıcak oluyor.
Bu sebeplerden, parıltılı pudra rengi uzun kollu bluzümü, suni deri bordo eteğimi, bordo topuklularımı ve bu kıyafette en sevdiğim detay olan Penti mürdüm rengi ince külotlu çoraplarımı giydim. Penti'ni bu serisi değişken bahar havasına çok uygun. Aklınızda olsun, ihtiyacınız olan her rengi de var.
Bir de gitmeden ;), daha önce bu eteğimi nasıl giymişim bir hatırlayalım isterim: http://girlielittlethings.blogspot.com.tr/2014/01/leather-look-for-2014-no02.html
Sevgiler...


Skirt/Etek:  Selin Baltacıoğlu.
Top/Bluz: Hareem.
Hosiery/ Külotlu Çorap: Penti.
Shoes/ Ayakkabı: Michael Kors.

                                                                                      Photos by/ Fotoğraflar: S. A. 

No comments:

Post a Comment

I would like to hear what you think. Thank you for following...

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...