30.12.16

#tb To 01.01.2016You wear layers of clothes and go out. That is my favorite white: snow. Calm and easy. And if it is with the bosphorus view, I cannot think of anything better...
These are the photos from 1st of January 2016. the weather was great. It was a clear and clean. After days of stormy and snowy weather, the sun shone making me feel like "oh it is going to be a good year". (Do you remember the weather in Istanbul in those days?) Or maybe it was a sign that said, the good weather and the sun will come after the days with storm. It was the first day of 2016 which made us feel like that, and maybe on the last day of 2016 that is why a photo from that day has come to my sight, so that I began to write this post.
Everything will be fine in the end. It was a very difficult year for everyone. Perhaps, it will be going on like that for awhile, however there will be sun shining in the end with a clear weather. I believe that. I always told myself that, whatever happens in the world, in my country and in my very own life. I 'll keep the faith. The more we belive, the brighter the sun will be. Let's keep on hoping, wishing and believing.
Let 2017 be like the sun shining on the most beautiful city on a snowy day. Have a great one!


Sımsıkı giyinip atarsın kendini dışarıya. En sevdiğim beyazlardan biridir kar aslında. Sakin, huzurlu bir yanı vardır. Bir de Boğaz manzarasıyla birleşti mi, tadından da yenmez.
1 Ocak 2016'da Bebek'te çektiğimiz fotoğraflar... Harika temiz, net bir havaydı. Kaç gün sonra gelmişti bu hava, acayip karlıydı İstanbul hatırlarsanız. Mahsur kalmıştı herkes evinde yılbaşı gecesi.:) Onca zor hava koşulundan sonra, güneş tatlı tatlı çıkmıştı. "2016 iyi olacak galiba" diye düşündürtmüştü bizlere. Ya da belki, kopan fırtınaların ardından bize tertemiz, mis gibi, güneşli bir havaydı getirecekti. Bunun habercisiydi 2016'nın ilk günü. Ve 2016'nın son gününde de bize bunu hatırlatmak için o günden bir fotoğraf önüme geldi de bu yazıyı yazar oldum. 
Eninde sonunda güzel olacaktı her şey. Çok zorlu bir sene oldu. Belki bir süre daha böyle devam edecek, ama eninde sonunda mis gibi havamız, parıl parıl bir güneşimiz olacak. Ben buna inanıyorum. Ülkemizin, dünyamızın ve kendi başıma gelen şeylerde de bunu dedim, bunu demeye devam edeceğim. İnanmaya devam edeceğim. Ne kadar çok kişi olursak inanan, o kadar parlak olur güneşimiz. İnanmaya ve güzel dileklerimize devam edelim. 
Bembeyaz karların arasındaki dünyanın en güzel şehrinin üzerine doğan güneş gibi bir sene olsun... Mutlu bir 2017 dilerim herkese...

                                                                                          Photos by/ Fotoğraflar: ME & S.A.

No comments:

Post a Comment

I would like to hear what you think. Thank you for following...

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...