10.7.16

Marine Comfy Work Outfit


How will it feel to be back at the office tomorrow after a loooong holiday? Well...hmpf... Not the best, but still good, cuz we looooove what we are doing (I hope that you do). Any how, it still is not the easiest thing. Things will probably go slow, and with a lot of holiday stories.
For this Monday to be easier, I suggest you to wear something that is cotton and comfortable, and of course with a little touch of accessories. The little details are the best friends of a comfy outfit to look cool.
Here is my outfit with a navy blue basic t-shirt and a pleated cotton midi skirt with colorful flat sandals. I want to add a statement necklace that would match with the gray skirt. So here I go, so comfy! You can do this, as well, unless you are a lawyer or a bank employee. I know that you guys have to wear more formal. Well, you can pull this off after work then. Maybe you can get together with your friends to have a drink. It is easier to get through a Monday with a glass of wine and a couple of good friends. ;)
PS: Yes, I still have my dental braces... :(

Uzuuuuun bir tatilden sonra yarın ofiste olmak nasıl olacak dersiniz? Yani..işte...eh... En iyi his olmayacak, ama yine de iyi olacaktır, çünkü biz işimizi seviyoruuuuuzzz (umarım öyledir). Yine de en kolay şey değil tabii. Her şey biraz daha ağır olacaktır ve birçok da tatil hikayesi anlatılacaktır etrafta.
Bu Pazartesi'nin daha kolay geçmesi için önerim, rahat ve pamuklu bir şeyler giymek; ve pek tabii bunlara biraz aksesuar eklemek. Minik detaylar her zaman rahat bir kıyafeti daha havalı yapmak için işe yarar.
Ben de marin mavi tonlu bir t-shirt ve pamuklu, pileli, orta boy etek giyip, renkli sandaletlerimi eksik etmedim bu kıyafetimde. "Ben buradayım" diyen metalik gri bir kolye ile de eteğime uydurarak tüm kıyafeti tamamladım. Gördüğünüz gibi baya da rahatım. :) Siz de bu şekilde bir kıyafet giyebilirsiniz, tabii avukat ya da bankacı değilseniz. biliyorum daha resmin giyinmek zorunda olan iş gruplarında bu kadar rahat davranılmıyor. Artık iş sonrası hemen değişip, güzelce arkadaşlarla buluşmaya gidebilirsiniz belki. Arkadaşlarla ve biraz şarapla Pazartesi sendromu da daha rahat atlatılır hem. ;)
NOT: Evet, diş tellerim henüz çıkamadı... :(


T-shirt: Trendyol (SS 2015). (benzeri burada/similar here)
Necklace/ Kolye: H&M (FW 2015). (benzeri burada/similar here)
Flat Sandals/ Sandalet: Mecrea.com


                                                                                              Photos by/ Fotoğraflar: F. A. 

2 comments:

 1. I like very much this casual outfit, perfect for every days and I liked also on Lookbook!!! Kisses from Italy and thank you for your visit,
  Eni

  Eniwhere Fashion
  Bloglovin of Eniwhere Fashion

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you! :)
   You are always welcomed, come back again... ;)

   Kisses,
   Burcu.

   Delete

I would like to hear what you think. Thank you for following...

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...