22.2.16

Mixed Metals Hinged Cuff


I am a detail-lover!:) Every outfit I wear, every space I design, details are really very important. Details make the whole thing. If you want your whole to be good, then you have to take good care of the details that make it a whole. 
The accessories might be the smallest pieces you've got to wear, you might even think that they don't make a difference in you whole look. However, it is not exactly like that. Sometimes, one smallest detail might be your reason to start whatever it is that you are doing and that can make a change. For your life, it might be a smile to begin your day with. For your outfit, it is your jewellery most of the the time. Luckily, Uncommongoods have a lot of cute little things to allow you to make a change for every outfit you choose. Especially the eclectic jewelry choices are giving you a great variety. Click here to see them.
Sometimes that smallest detail is your bracelet. This time, for me it is Mixed Metals Hinged Cuff design by Fernanda Sibilia. I like the bronze, gold and turquoise combination and the way it feels industrial, yet part of my natural toned outfit. You may click here to see the rest of her designs that are sold via Uncommongoods. Also here you can find even more Uncommongoods bracelets.
How would you consider your choice of jewellery that goes with your outfit? How do you choose your jewellery? Do you ever choose your jewellery first, and then the rest of your outfit?
I would be glad to hear from you!:)
Best...

Tam anlamıyla detay seven biriyim.:) Her giydiğim kıyafet, tasarımında çalıştığım her mekan için detaylar çok önemli, çünkü detaylar bir araya gelip bir bütünü oluşturuyor. Bu da sizin oluşturmak istediğiniz stile, tarza hizmet edebilmeli. Oluşturduğunuz bütünün iyi olmasını istiyorsanız, detaylara çok özen göstermeniz gerekir.
Takılarınız, üzerinize taktığınız (giydiğiniz) en küçük şeyler olabilir, hatta tüm görünüşünüzde bir fark yaratmayacağını bile düşünebilirsiniz. Aslında, gerçek tam olarak öyle değil. Bazen tek bir küçük detay, bir şeye başlama sebebiniz olabilir ve bu hayatınızda fark yaratabilir. Belki sizin için güne gülümseyerek başlamak böyle bir şeydir. Kıyafetiniz için ise bu fark yaratan unsur takınızdır çoğu zaman. Uncommondgoods, çeşitli kıyafetinizle uyumlu olabilecek bir çok tarzda takıyı bulabileceğiniz bir marka. Özellikle eklektik olanlara bir bakmanızı öneririm, bakmak için buraya tıklayınız.
Bazen bu fark yaratan takınız, bilekliğiniz olabilir. Benim için de bu stilimde, Fernanda Sibilia'nın tasarımı olan Karışık Metalli Bileklik oldu. Bronz, altın ve turkuazın beraberliği ile endüstriyel bir tasarım olup üzerimdeki nötr tonlarla bir uyum içinde olması çok hoşuma gitti. Uncommongoods tarafından satılan Fernanda'nın diğer tasarımlarına buraya tıklayıp bakabilirsiniz. Daha çok bilezik görmek isterseniz de buraya tıklayabilirsiniz.
Siz kendi takı seçimlerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk önce takıp seçip daha sonra ona uyan parçalarla kıyafetinizi tamamladığınız oluyor mu? Merak ediyorum doğrusu, kendinizden örnekler verirseniz çok mutlu olurum...:)
Sevgiler...


Wool Knitwear/Kazak: Designroom.
Shirt/ Gömlek: Designroom.
Necklace/ Kolye: Designroom-NM Aksesuar.
Cuff/ Bileklik: Uncommongoods.


                                                                                       Photos by/ Fotoğraflar: F.A.

2 comments:

 1. Nice combination of colors, even this small pendant compose very good (I also comb brown and blue in my looks). Good quality of sweeter.

  blog minimalissmo

  ReplyDelete
  Replies
  1. :) Thank you. I like little details that match with each other.

   Delete

I would like to hear what you think. Thank you for following...

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...