24.8.15

Smart Casual Lilac Style with ShortsIn my previous posts I have mentioned that some style posts from last summer were not posted. Well, here is another one. This style is one of my favorites. Shorts+Shirt+Heels. When you put on a matching necklace, then you won't need anything more. You may add some of your favorites color to make -what we call- Smart Casual Style more unique. All you need is a few shirts and shorts. You may wear them all by mixing and matching.
I am kind of a big fan of shorts. They are cool and comfortable. You may click here to see more shorts styles. However, the only thing that matters is the fitting of the shorts for your body. We are Turkish girls. This means, we have to be careful about the fitting, if we don't want to look fatter than we normally are.
Wish you a great week.
PS: I will take you to other lilac styles. Keep on following me... ;)

Dedim ya hani geçen yazdan kalan stil postlarım vardı. Bu da onlardan biri. En sevdiğim tarz giyimlerden ve sık sık da giydiğim bir tarzdır. Şort+gömlek+topuklu ayakkabı. Tabii bir aksesuarla da bütünleyince daha fazla bir şey aramıyorsunuz. Smart Casual dediğimiz tarzı, biraz da kendi renklerinizi katarak şenlendirebilirsiniz, Güzel bir kaç gömlek ve vücut yapınıza uygun kesimde bir kaç şortunuz olsun yeter. Hepsini birbiri ile karıştırıp da giyebilirsiniz.
Biraz şort meraklıyısımdır da... Hem rahat, hem şık duruyor. Buraya tıklayıp alternatif şort tarzlarına bakabilirsiniz. Ama evet kesimi çok önemli. Malum Türk vücut formundayız. :)
Herkese güzel bir hafta dilerim.
NOT: Lila gömleğiminden yola çıkıp sizi bambaşka lilalara da götüreceğim, takipte kalın. ;)


Silk Shirt/ İpek Vual Gömlek: Designroom.
Shorts/ Şort: Koton. (old season/ eski sezon)
Necklace/ Kolye: Designroom.
Shoes/ Ayakkabı: Milan Bazaar./Bir Milano Pazarı.
                                                                                         Photos by/ Fotoğraflar: F.A.

No comments:

Post a Comment

I would like to hear what you think. Thank you for following...

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...