6.10.14

"Ice Ice Blue Style" for WomenGradually, the weather is getting cold and the summer wardrobe is turning into the winter wardrobe. Thick sweaters, long sleeves, wool pants, hosiery, tights...etc. Well, I love them all! I love layers. I love to keep myself warm, when the outside is cold. The only thing that makes me feel a bit sad is the fact that fall and winter bring the darker colors into our daily styles.
Here are a few posts that I have already told you about the light and cheerful colors in fall and winter time: Cotton Candy PostGray&White. I think ice blue is another sweet color that you can use this and next winter. We will see more of this next year, I assume.
Keep smiling warmly and wearing the ice blues, even though the weather gets cold. I'll see what I can do with it as my own style and show you the results. Until then, click here to check my pinterest board for more ICE ICE BLUEs.
To be continued... :)

Hava yavaş yavaş soğuyor ve bu vesile ile de yaz gardrobu kışa dönüşüyor. Kalın kazaklar, uzun kollular, yün pantolonlar, külotlu çoraplar, taytlar...vb. tekrar gündeme gelmeye başlıyor. Gerçi ben seviyorum bu durumu, kat kat giyinmeyi de... Dışarısı soğuk olduğunda kendimi sıcak ve sıcakta tutmayı seviyorum özellikle de. Benim için tek sorun, kışın beraberinde, günlük stillerimizde daha koyu tonların kullanılmasını zorunlu kılıyormuş gibi olması.
Daha önce de 1-2 tane yazdığım yazıda açık renk ve eğlenceli tonları sonbahar ve kışın da kullanabileceğimizi belirtmiştim. Bakınız: Pamuk Şeker ve Gri&Beyaz yazılarım. Bence, buz mavisi de bu ekibe katılabilir. Bu sezon ve önümüzdeki sonbahar-kış sezonunda bu tonları göreceğiz diye tahmin ediyorum.
Bu arada havalar soğusa da sıcak gülümsemenizi ve buz mavilerinizi giymeyi ihmal etmeyin. Ben de kendi stilime nasıl adapte edebileceğime bakacağım. Tabii sizinle de paylaşıyor olacağım. O zamana kadar da, Pinterest'te hazırladığım BUZ MAVİSİ panomda neler var bakmak için buraya tıklayınız.
Devamı gelecek...:) 
1 comment:

I would like to hear what you think. Thank you for following...

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...