1.1.14

Leather Look for 2014 - No.01


Hello Beauties! How have you been? It felt like almost a year since the last time I posted here. ;)) Well, we are in new year actually. It might be true...;)
I am sorry that I was kind of away from blogging. I was so busy. As it seems, I will keep on being busy. We have been submitting projects once in 2 weeks. That's kind of too much. However, this is what happens, if you are an architect. Along with the firm's big projects, I had some other things, too. I will tell you more about that later. Now, let's talk about some style that we've got here. ;)
I love leather and leather goods. I love the way they smell and the way that they make you feel, once you wear them. Nowadays, you can also wear faux leather. You will see on the upcoming posts. But this leather, pencil skirt is real leather. I chose to wear it with 1love4shop t-shirt and my nude sequin jacket. Let's not forget my lovely hat.
I also wore it with my Designroom snood and bracelets only. How would you like to wear it, with or without the jacket?
Wish you a happy year that becomes greater day by day! :)

Selamlar Fıstıklar! Nasıl gidiyor hayat? Hele şimdi bir de 2014'e girmişken, dün gecenin yorgunluğunu daha üstümüzden atamamışken... Bu arada, sanki 1 sene geçti en son yazdığımdan beri gibi bir hisse kapılıyorum. :)) Yalan da değil sanki. ("Seneye görüşürüz" esprisini yapmadım, ama bu kadarcık da olsa bir sene muhabbeti yapayım, dayanamıyorum, affedin :)))
Biraz uzak kaldığım için özür dilerim. Çok yoğundum ve yoğun olmaya da devam edeceğim aslında. 2 haftada bir teslim yapıyoruz. Mimar olmak böyle. Şikayetim yok. Çalışmak güzel şey da uzak kalınca blogumdan (sizden) bir boşluk oluyor. Firmamızın projelerinin yanında, başka şeyler de yapıyorum ki zaten yakında söylerim. Şimdi artık biraz moda-stil konuşalım. Çok uzattım lafı. :)
Deri ve deri aksesuarları seviyorum. Kokusunu, giydiğinizde hissettirdiği güzel oluyor. Bugünlerde suni deri de çok tercih ediliyor, hatta gelecek postlarımda göreceksiniz. Ancak bu kalem eteğim gerçek deri. 1love4shop'tan aldığım t-shirtüm, bej payetli ceketim ve şapkamla giydim bu sefer. 
Bir de ayrıca sadece Designroom boyunluk ve bilekliğimle nasıl olacağına baktım. Peki ya siz nasıl giyerdiniz? Ceketli mi ceketsiz mi?
Her gün daha da güzelleşen yepyeni, tazecik bir yıl dilerim herkese! :)


Jacket/ Ceket: A boutique in Paris.
Skirt/Etek: Mango.
Bracelet/Bileklik: Designroom.
Shoes/ Ayakkabı: Michael Kors.
Hat/Şapka: Mango.


Photos by/ Fotoğraflar: F.A.

2 comments:

I would like to hear what you think. Thank you for following...

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...