31.8.16

My Sammydress Styles - Vol.01 - Off The Shoulder
I love these off-shoulder dresses. And I believe that you could be able to dress as you'd like to without spending so much money. I have been looking for off-shoulder dress with a reasonable price, and luckily I could have found one, that would let me spend the whole summer, from Sammydress.com. There is only one thing: the size issue. You should be careful about the size, because the size measurements are rather different. For example, this dress is XL and I normally wear 'Small' in dresses that are loose on the hips. You should take a closer look at the size chart or you may even ask for help. Sammydress staff is always there to help you. I am perfectly in good communication with them. Sumi is my fav. ;)
About the arrival time, you should know that it might take 15 days.
I like the way it is black and white, because that would be perfect with my white shoes and their style. I also like the vintage, lace-like detailing around the off-shoulder part. After swimming, right before the afternoon, you could wear it and have a great Happy Hour with friends and family. It is comfy and lets air in, so that you can feel the wind in hot summer days.
Enjoy the last days of summer...

Düşük omuz elbiseleri pek bir beğeniyorum. Ve aynı zamanda da çok fazla harcamak zorunda olmadan istediğiniz gibi giyilebileceğine de inanıyorum. Uygun bir fiyata bulmayı umarak düşük omuz bir elbise aramaya başlamıştım. Şansıma da Sammydress.com'da bulabildim. Bir tek beden konusu var. Normalde kalça kısmı bol gelen elbiselerde Small giyerim, ancak Sammydress'ten XL olarak sipariş verdim. Beden tablosunu iyice incelemenizi öneririm, beden konusu dediğim gibi her zaman bildiğimizden daha farklı. Hatta dilerseniz Sammydress'ten de yardım alabilirisiniz. Her zaman yardıma hazır bir ekipleri var. Hatta Sumi benim favori müşteri temsilsimi diyebilirim.:)
Aklınızda olsun, siparişlerin gelmesi 15 gün sürebilir.
Bu elbise ile ilgili özellikle siyah ve beyaz olması da çok hoşuma giden bir şey oldu. Beyaz ayakkabılarımla hem renk, hem de stil olarak uydu sanki. Omzu düşük kısmın etrafındaki iş detayı da ayrıca beğendiğim bir şey oldu.
Bu elbise, tam yüzmeden sonra ve akşam olmaya yakın bir saatteki, aile ya da arkadaşlarla geçirilen güzel bir Happy Hour (Mutlu Saat?) için çok uygun. Hem rahat, hem de sıcak yaz günlerinde istediğimiz efil efilliği sağlayabiliyor.
Yazın son günlerinin tadını çıkarmanız ümidiyle...


Dress/ Elbise: Sammydress.
For more info about Sammydress click on the links below:
Instagram: @sammydress  #sammydress

                                                                                                Photos by/ Fotoğraflar: A. U. 

No comments:

Post a Comment

I would like to hear what you think. Thank you for following...

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...