23.11.15

Fall Sun
Hello everyone!
We are in November, however the weather doesn't make us feel like that. The sun is shining most of the time. I like it, but I want a bit more cold, so that I can wear my fluffy knitwears. :)
I have been working really hard at the office. Even most of the weekends. Also, everyday wierd things are happening both in the world and in our country. I do not feel so cheerful lately because of those. As a result, I could not get a chance to share the new style posts. Although I really want to.
This outfit is like it's from 60s, because of the pattern, colors and the cut. The skirt is made by Designroom (meaning: me ;)). Do you remember the fabric? :) Click here to remember: Cyprus Vacation.
I wish you a great week...


Herkese selamlar!
Kasım ayında olmamıza rağmen, havalar pek öyle hissettirmiyor. Günlerin çoğu güneşli. Severim güneş, ancak biraz daha soğuk olsa fena olmaz. Yumuşak kazaklarımı giyme zamanı gelsin istiyorum. :)
Ofiste, haftasonları da dahil olarakta, çok yoğun çalışarak geçiyor günlerimiz. Kafamızı kaldıramıyoruz adeta. Bir de dünyadaki ve Türkiye'deki üzüntülü, garip haberler de moralimizi bozunca, insanın eğlenceli bir şeyler paylaşası gelemiyor. Her  ne kadar istesem de, o gücü bulamıyorum. 
Hazır bulmuşken de, zaman geçmeden paylaşayım dedim bu biraz 60lar havasındaki kıyafeti. Etek Designroom'dan (yani benden;). Bu arada, kumaşı hatırladınız mı? Buraya tıklayınız: Kıbrıs seyahatimdendi.
Harika bir hafta dilerim...

Cotton Knitwear/Triko: Zara.
Skirt/ Etek: Designroom.
Necklace/ Kolye: Anneannemden hediye.
Sunglasses/ Gözlük: Persol.
Heels/ Ayakkabı: Lesille.           Photos by/ Fotoğraflar: F.A.

6 comments:

 1. erhaba, merhaba! Bugün için benim hiç bir fikrim yoktu, ama ben bugün çok mutluyum ki, yeni bir fotoğraf ve yeni bir blog yazısı ve yeni tasarıma sahibim, ya sen? Öyle nazik, basit ... ben bugün böyle istedim..

  Bugün güzel resimler çekerken hava iyi değildi, ama ben seviyorum fotoğraflarımı, bugün giydiklerim çok uyumlu olduğunu düşünüyorum. ya sen? Bugün hava ne çok iyi ne çok kötüydü..


  http://modavon.blogspot.com.tr/

  ReplyDelete
 2. I love your look
  I follow your blog, LookBook, Pinterest and Fan Page
  http://meuestiloe.blogspot.com.br/
  Kisses.

  ReplyDelete
 3. Super skirt and look at all! Great combo - but skirt is ideal, with this pattern. In this season will be trendy this kind.

  F<->F?
  blog minimalissmo

  ReplyDelete

I would like to hear what you think. Thank you for following...

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...