23.3.15

Baby It -Still- Is Cold&Colorful Outside!

Here in Istanbul, even though it is the end of March, it is still so cold that I cannot stop wearing my wool blended, handmade knitwears. I am lucky that I am designing my own sweaters for Designroom with Erica, who is the knitting lady of Designroom. :) However, you are lucky as well, because you are reading this post.
This colorful sweater is just another one that makes me feel happy, even though the weather is gray and it is freezing out. Next winter season (FW 2016) you will see more of these colorful knitwears from Designroom. So, if you want to have your own, just send an email via designroom.tr@gmail.com and we could do it for you! :)
Also you may choose to wear the other side of the sweater as well. It look more contemporary.
Stay warm until the spring comes...

Mart'ın sonu gelmiş olmasına rağmen, İstanbul hala buz gibi. Bu sebeple ben de yünlü, elörügü kazaklarımı giymekten kendimi alamıyorum. Ben şanslı sayılırım, çünkü Designroom için kendi kazaklarımı Erica ile (Designroom'daki son dönem kazakların örgüsünün yaratıcısı) tasarlamış oluyorum. Ama siz de şanslı sayılırsınız ki, bu postu okuyorsunuz. :)
Bu renkli kazak da beni, gri ve soğuk havalarda bile mutlu edenlerden... Gelecek kış sezonunda (Kış 2016) Designroom'da benzer kazaklardan görmeye devam edeceksiniz. Eğer şimdiden isterseniz de, designroom.tr@gmail.com adresine bir email gönderin ve sizin için de yapalım! :)
Ayrıca, kazağın diğer yüzünü de giymeyi tercih edebilirsiniz. Kesinlikle daha modern duruyor. 
Bahar gelene kadar sıcak kalmaya bakın...

                                                                                           Knitwear/Kazak: Designroom.
                                                                                                 Shoes/Ayakkabı: Hotiç.                                                                                      Photos by/ Fotoğraflar: F.A.

No comments:

Post a Comment

I would like to hear what you think. Thank you for following...

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...