2.2.15

Red Lips for a Hot Winter!
Well, I have been collecting the red lips for a while. I was looking for the perfect red lipstick. I wanted some tangerine color in the red to make it look more innocent. As you might have seen from my Instagram account, I bought one from Mac Cosmetics. It is from the limited-edition Beauty Icon Collection chosen by Brooke Shields.
If you're  using a red lipstick, you should keep the eye make up at its minimum, as you can see from the examples. The rest is about just choosing your favorite tone.
Enjoy your red, enjoy the red of love for this month, February! ;)

Bir süredir kırmızı rujlu makyajları toplar oldum, tabii ki Pinterest'te. En uygun kırmızı ruju arıyordum. Kırmızının içinde çok hafif turuncu tonu olsun ki, daha masum bir görüntü ortaya çıksın istiyordum. Instagram hesabımı takip edenler bilirler, MAC'ten bir kırmızı ruj edindim kendime. Renklerini Brooke Shield's seçtiği Özel Koleksiyon'danmış.
Eğer kırmızı ruj sürüyorsanız, göz makyajınızı minimumda tutmanız daha etkili bir sonuç doğuracaktır. Örneklerde de bunu görüyoruz. Geri ise en sevdiğiniz kırmızı tonunu seçmeye kalıyor.
Kırmızınızın tadını çıkarın! Ve tabii ki, aşkın kırmızısının da, ne de olsa Şubat ayındayız... ;)No comments:

Post a Comment

I would like to hear what you think. Thank you for following...

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...