18.1.15

Happy Belated 2015! - Here is Why...


Miss me? Well, I miss me. ;).. and you. I could not send you my new year's wishes, because it has been a new year for me just today. I have been suffering some stomach ache/pain and fever since 30th of December. It turned out it is an appendicitis on the sixth day. As soon as the doctors understood that it was appendicitis, last thing I know was I was having a surgery that I was not at all expecting to have.  My recovery took a bit longer, because it was exploded and I had been weakened during that 1 week with the fever, pain, lack of appetite; and the psychology of "what could have happened".
But here I am, feeling like reloaded up to 90%. :) I need my strength and passionate will of doing things. I still did not get the context of this experience exactly, however I have the headlines. I am thankful that I am still here, that it was not something more severe.
So, this quote really makes sense with all the things I have been thinking and feeling. Just 3 easy looking (but not really) steps will free our souls. My wish for 2015 for all of us is to be able to these 3 easily :
- Accept What Is
- Let Go Of What Was
- Have Faith In What Will Be
I hope that we could all do these 3 for ourselves. Even at the hardest times in our lives...
Have the best year of all, love you...(more cheerful posts are on their way, don't worry...:))


Beni özlediniz mi? Açıkçası ben beni özledim :)... ve sizi de. Size yeni  yıl mesajı verememiştim, çünkü benim için yeni yıl henüz geldi diyebilirim. 
30 Aralık'ta başlayan karın ağrısı ve ilerleyen günlerde ateşi takiben, 6.günde keşfedilip hemen ameliyata alınan bir apandisit vakası yaşadım. Nekahat dönemim biraz daha uzun sürdü, çünkü hem apandis patlayarak ameliyata girdim, hem öncesindeki ağrılı, ateşli ve iştahsız geçen süreç, hem de "neler olabilirdi de ucuz kurtardım" psikolojisi beni biraz zorladı.
Her şeye rağmen, buradayım, %90 toparlandım. Gücüme ve tutkulu bir şey yapma isteğime ihtiyacım var. Bu deneyimimin tam olarak bana öğrettiklerinin içeriğini tam anlamış değilim, ancak başlıklar tamam. Burada olduğum için, daha ciddi bir şey olmadığı için şükrediyorum.
Bu söz de aslında son bir kaç haftadır düşündüklerimin ve hissettiklerimin bağlandığı nokta gibi oldu. 3 adımda ruhumuzu özgürleştirmek için birebir gibi görünüyor. Çok kolay olmasa da...
Hepimiz için 2015'ten dileğim bu 3'ünü kolayca yapabilmek:
- Olanı kabul etmek
- Olmuşu bırakmak
- Olacaklar için inançlı olmak
Bu 3'ünü kendimiz için uygulayabilmemizi umuyorum. En zor zamanlarda bile...
Şu zamana kadarki en güzel seneniz 2015 olsun, sizi seviyorum... (daha eğlenceli yazılar geliyor merak etmeyin...:))

2 comments:

I would like to hear what you think. Thank you for following...

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...