25.1.13

For a Weekend Breakfast-Brunch...

2 weeks ago, on Sunday, I went to City's Mahalle in order to have breakfast at Namlı Gourmet. I was pleased with every single thing I ahve eaten. I have had a one, giant breakfast with my tea and orange juice. I had a chance to have great conversation with Müge after a long time.
The other good thing about my day was that I was at City's Mahalle which is a new restaurant complex concept  for Turkey. You can find any kind of food and drink here. It is like a little town market or a bazaar, where you can either shop or sit down and hava great lunch/dinner/drink. It is inspired by Eataly in New York Union Square. In fact, Eataly is much bigger and more crowded than Mahalle. Right now, there is a reasonable crowd in Mahalle, but in the near future, I think there will be more people spending their time there. As we are living in Istanbul, we are used to caos and like it in a way. Well, at least I do, even if you don't... :)
So, to sum up, I would highly recommend you to have a breakfast at Namlı Courmet and then, have a pleasant day in City's Mahalle...
Have a great Weekend!

2 hafta önce Pazar günü, kahvaltıya City's Mahalle'deki Namlı Gurme'ye gittim. Her yediğimden tek tek memnun kaldım. Bakınız fotoğraflar... Çayım, portakal suyumla mükellef bir kahvaltı etmiş oldum. Müge'ciğimle de sohbet edebilecek fırsat bulmuş olduk.
Günün en güzel yanlarından biri de, kahvaltı dışındaki, Türkiye'ye yeni bir konsept olarak gelmiş olan City's Mahalle'de bulunmuş olmamdı. Kahvaltıdan dönere, dönerden biraya-şaraba... Her türlü yeme-içme türünü bulabileceğiniz, hareketli, herkesin ortak bir alanı paylaştığı mini mahalle oluşturulmuş. New York'ta, Union Square'de bulunan Eataly'den esinlenerek açılmış bir mekan. New York seyahatimde gitmiştim. Haliyle Eataly, çok daha büyük ve karmaşık bir yer. Her yerden insan fışkırıyordu adeta.:) City's Mahalle de kendine göre tatlı bir kalabalığı barındırıyor, bunun ilerleyen zamanda artacağını düşünüyorum. Şehirde yaşamaya alışan insan yapısı olarak, karmaşayı severiz çünkü, bilirsiniz. En azından ben severim... :)
Diyeceğim, ilk fırsatta Namlı Gurme'de bereketli bir kahvaltı ve City's Mahalle'de keyifli bir gün geçirmenizi öneririm... 
Harika bir haftasonu dilerim!

No comments:

Post a Comment

I would like to hear what you think. Thank you for following...

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...